2018 U16 & older Schedule

U16+ Notes

NOTE - ALL Schedules are DRAFT schedules.  Full Schedule will be confirmed late Summer

CLICK HERE for an Alpine Entry Card

Scroll sideways to see complete schedule.

Date Time Event Name Classification Venue Discipline Cost More
16 Dec 9:30 am Holiday GS
RA: Hadley Driscoll
Empire Cup Whiteface GS
Competitor List
68.00  
17 Dec 9:30 am Holiday SL
RA: TANYA GAECHTER
Empire Cup
TD: Royce Van Evera
Gore Mountain SL
Competitor List
68
24 Dec 9:30 am Ely & Leene Christmas Opener
RA: Steven Moore
Empire Cup
TD: Marty Besant
Brantling SL
Competitor List
31 Dec 9:45 am New Year's Eve GS
RA: Travis Widger
Open
TD: eric lyle
Holimont GS
Competitor List
74  
02 Jan 9:30 am New Year's Open
RA: Hadley Driscoll
Open
TD: Tim Reilly
Whiteface GS
Competitor List
 
05 Jan 10:00 am Dual SL Training Day
RA: Sara Montgomery
Open West Mountain Dual SL 52
06 Jan 9:30 am Empire Cup
RA: Michael Nenno
Empire Cup
TD: Marty Besant
Holiday Valley SL
Competitor List
75  
06 Jan 10:00 am Empire Cup
RA: Sara Montgomery
Empire Cup
TD: JOHN JACOBS
West Mountain SL 62
07 Jan 10:00 am Empire Cup
RA: Sara Montgomery
Empire Cup
TD: JOHN JACOBS
West Mountain Dual SL 62
07 Jan 9:40 am Empire Cup
RA: Travis Widger
Empire Cup
TD: Marty Besant
Holimont SL
Competitor List
74  
20 Jan 9:30 am Empire Cup
RA: Bob Talda
Empire Cup
TD: Peter Salton
Greek Peak GS  
20 Jan 8:00 am Empire Cup
RA: Gil Lobell
Empire Cup Belleayre GS 65.00
21 Jan 9:30 am Empire Cup
RA: Bob Talda
Empire Cup
TD: Peter Salton
Greek Peak GS  
21 Jan 9:30 am Empire Cup
RA: Philip Davenport
Empire Cup
TD: Edward Stammel
Windham GS
Competitor List
72
26 Jan 9:00 am SG Training Day
RA: Laura Abplanalp
Empire Cup
TD: eric lyle
Bristol SG Train  
26 Jan 9:30 am SG Training Day
RA: TANYA GAECHTER
Empire Cup Gore Mountain SG Train
Competitor List
75
27 Jan 9:00 am Empire Cup
RA: Laura Abplanalp
Empire Cup
TD: eric lyle
Bristol SG 1  
27 Jan 9:00 am Empire Cup
RA: TANYA GAECHTER
Empire Cup Gore Mountain SG 1
Competitor List
75
28 Jan 9:00 am Empire Cup
RA: Laura Abplanalp
Empire Cup
TD: eric lyle
Bristol SG 2  
28 Jan 9:00 am Empire Cup
RA: TANYA GAECHTER
Empire Cup Gore Mountain SG 2
Competitor List
75
02 Feb 9:30 am Empire State Winter Games
RA: Hadley Driscoll
Invite
TD: Nick Brewster
Whiteface Mountain SG  
03 Feb 9:30 am Empire State Winter Games
RA: Hadley Driscoll
Invite
TD: Nick Brewster
Whiteface Mountain GS  
04 Feb 9:30 am Empire State Winter Games
RA: Hadley Driscoll
Invite
TD: Nick Brewster
Whiteface Mountain Dual SL  
17 Feb 9:30 am Bristol GS
RA: Laura Abplanalp
Empire Cup
TD: Bruce Bolger
Bristol GS  
18 Feb 9:30 am Silversmiths Race
RA: Cindy Sisto
Empire Cup
TD: Chuck Schweitzer
Snow Ridge SL  
23 Feb 10:00 am U16 NYS Championships
RA: Sara Montgomery
Open
TD: Stephen Burgart
West Mountain SL 62
23 Feb 9:30 am U19/U21 NYS Championships
RA: TANYA GAECHTER
Open
TD: Jake Schuler
Gore Mountain Double SG
Competitor List
110
24 Feb 10:00 am U16 NYS Championships
RA: Sara Montgomery
Open
TD: Stephen Burgart
West Mountain GS 62
24 Feb 10:00 am U19/21 NYS Championships
RA: TANYA GAECHTER
Open
TD: Jake Schuler
Gore Mountain GS
Competitor List
78
25 Feb 9:30 am U16 NYS Championships
RA: TANYA GAECHTER
Open
TD: Jake Schuler
Gore Mountain SG
Competitor List
80
25 Feb 10:00 am U19/21 NYS Championships
RA: Sara Montgomery
Open West Mountain SL 62
25 Feb 10:00 am U19/U21 State Championships
RA: Sara Montgomery
Open
TD: Stephen Burgart
West Mountain SL 62
17 Mar 9:30 am Spring Series
RA: Travis Widger
Empire Cup
TD: Bruce Bolger
Holimont 2 GS
Competitor List
100  
18 Mar 9:30 am Spring Series
RA: Travis Widger
Empire Cup
TD: Bruce Bolger
Holimont 2 SL
Competitor List
100  
24 Mar 9:30 am Spring Series
RA: Hadley Driscoll
Empire Cup
TD: Royce Van Evera
Whiteface Mountain GS  
25 Mar 9:30 am Spring Series
RA: Hadley Driscoll
Empire Cup
TD: William Bolte
Whiteface Mountain SL